петак, 2. јун 2017.

Za Semru!

Zalivena prolećnim pljuskom žurila sam ka prijateljici Abidi koja me prethodnih dana pozvala u posetu jednoj devojčici. Okupirana nekim obavezama nisam stigla ni da se raspitam dobro o kome je reč, ali već na pomen bulozne epidermolize, odmah sam se setila ko je naše "dete leptir".
Za Semru sam čula preko medija, a tog dana sam imala priliku i da je upoznam. Na vratima nas je čekala Semrina mama, a u sobi pomalo stidljivo očekivala nas je Semra.

Ona je jedno veselo dete, puno radoznalosti i želje za igrom, koje provodi detinjstvo gledajući kroz prozor svoje vršnjake kako se igraju. Ne pridružuje im se, da je ne bi nehotice povredili. 
Tokom razgovora Semra nam je otkrila ko su joj omiljeni likovi iz crtaća, ko su joj drugarice, šta najviše voli da gleda i sluša, i govoreći sve to sa puno entuzijazma!
Na kraju ovog lepog druženja ponele smo sa sobom još jedno divno iskustvo i poznanstvo.
Semra od rođenja boluje od bulozne epidermolize. Deca koja imaju ovaj poremećaj nazivaju se "deca leptiri", zato što je njihova koža osetljiva poput krila leptira. Oštećenja su slična opekotinama  i svaki dodir, pa i onaj najblaži, dovodi do pucanja kože i stvaranja živih rana po celom telu.

Za svojih dvanaest godina, Semra je 87 puta bila pod totalnom anestezijom na VMA zbog previjanja i teških operacija koje traju po šest sati.

Trenutno, ova bolest nije izlečiva. Kako bismo ovoj hrabroj devojčici olakšali patnju i borbu sa  bolom, neophodno je da joj obezbedimo specijalne gaze kojima se svakodnevno previja, kao i ostali potrošni medicinski materijal za negu.

Pomozimo Semri! Upišimo 306 i pošaljimo SMS na 3030. Njoj možemo pomoći uplatom na dinarski ili devizni račun, kao i putem linka e-doniraj.
Uplati na račune: 
Dinarski: 160-469672-82
Devizni: 00-540-0002125.6
Olakšajmo Semri život! Budimo humani!

недеља, 14. мај 2017.

Humani Bazar u Novom Pazaru

Humani bazar je projekat Studentskog parlamenta Državnog univerziteta u Novom Pazaru, zamišljen kao jedna divna kreativna radionica u saradnji sa Centrom za pomoć MNRO (mentalno nedovoljno razvijenih osoba), gde studenti Državnog univerziteta i mladi aktivisti zajedno za korisnicima Centra izrađuju zanimljive rukotvorine, doprinoseći razvoju njihove kreativnosti, motorne sposobnosti, samostalnosti, druženju i inkluziji.


Do sada su radionice trajale po dve nedelje i nakon toga bi se upriličila izložba napravljenih rukotvorina uz slobodnu prodaju svih predmeta, dok se za 20 najboljih predmeta organizovala aukcija na kojoj su mogli učestvovati svi.


Učešće u Humanom Bazaru garantuje jedno divno iskustvo, puno novih prijateljstava i utisaka, a obzirom da je cela akcija humanitarnog karaktera, neminovno je da će se svako osećati lepše kad pomaže onima koji samo žele „da žive sa nama, a ne pored nas“.
Vidimo se i ove godine!

Jedan deo grupe studenata DUNP-a sa prošlogodišnje radionice


Deo atmosfere sa prošlogodišnje izložbe Humanog Bazara
Studenti i organizatori 

Više informacija o samom projektu možete saznati na zvaničnoj stranici projekta www.fb.com/humanibazar.




субота, 13. мај 2017.

Roboti mogu da pomognu deci da se uključe u rehabilitaciju

Svako ko je prošao bilo kakvu intenzivnu fizikalnu rehabilitaciju, zna za frustraciju, dosadu i neprijatnost koja dolazi sa stalnim ponavljanjem vežbi danima, nedeljama i čak mesecima. Za malu decu i njihove porodice, rehabilitacija je često traumatičan i emotivan period.
Fizioterapeuti i lekari treba da budu veoma vešti u motivisanju dece, ali takva motivacija iziskuje veliku posvećenost i resurse. Čak i uprkos njihovim najboljim naporima, ne daju sve sesije pozitivne rezultate.
Pojava društvenih robota dovodi do pojave novih mogućnosti u pedijatrijskom zdravstvu.

Robot pomagač

Sa samo 58 centimetara visine i opremom od niza senzora, NAO je idealan kandidat za angažovanje i motivaciju dece tokom rehabilitacije. KAo motivator NAO pruža i verbalno ohrabrenje i iskušenja deci kroz obećanje nagrada na kraju vežbi, kao što su igre, ples, muzika i vicevi.


Čak i pored svih aktivnosti koje ovaj robot može da obavlja, postavlja se pitanje da li to može da zameni fizioterapeuta?
Nažalost, ne. Ali je vrlo dobra kombinacija robot-terapeut u rehabilitaciji dece. 

Sistematski pregled polaznika školice sporta i Karate kluba "Feniks"

Nedavno sam na poziv Armina, Emine i Nermina Zećirovića (trenera karate kluba Feniks i školice sporta), a zajedno sa kolegama Emirom i Milijanom, izvršila sistematski pregled polaznika školice sporta i KK Feniks.
Tokom pregleda imali smo priliku da izvršimo pregled celog tela primenom antropometrijskih i somatometrijskih merenja i uzimanjem funkcionalnog statusa tela sa ciljem korekcije i praćenja.

Time smo stekli potpunu sliku o koštano-mišićnom sistemu pregledanih, posturi i biomehanici.

Ovaj metod pregleda je najznačajni kod dece u razvoju, a to su predškolska i školska deca, kod dece gde rast i razvoj nije završen a to su srednjoškolci i mlađi adolescent i ostali sve do 25. godine života.



Rezultati pregleda predstavljaju polaznu osnovu ujedno i referencu od koje se kreće i konstatuje stanje tela.

Na osnovu obavljenog pregleda i rezultata, školica sporta Feniks sprovodi program korekcije deformiteta i harmonizacije koštano-mišićnog sistema, kao i prevenciju nastanka deformiteta i proces korekcije prisutnih deformiteta.

U svakoj fazi korekcije, rezultati pregleda su polazna tačka od koje smo krenuli i putokaz ka pravilnom rastu i razvoju koji će omogućiti da se telo maksimalno razvije.

Cilj  je zdravo i skladno telo bez bola i ograničenja, u skladu sa potrebama i uzrastom.






Na kraju smo se lepo družili sa ekipom i mališanima, i puno pozitivnih utisaka i lepog iskustva poneli sa sobom.

Drugi mozak - ABDOMEN

 Abdomen ili trbuh je  svemir u središtu tijela.  Upravo tim dijelom, dugo smatranim prozaičnom nakupinom iznutrica, upravlja “drugi mozak”....