Deformiteti stopala kod dece



Jedna od najčešćih urođenih anomalija koje se javljaju kod dece su deformiteti stopala.
Postoje dva tipa deformiteta stopala: 
  • valgus  deformacije stopala gde stopala zauzimaju  položaj  put upolje i 

  • varus gde su deformacije stopala  put unutra. 








Od valgus deformacija stopala najčešće su talovalgus, calcaneovalgus i talus verticalis, a od varus deformacija najčešće su metatarsus varus i ekvinovarus.

Važno je da dijagnozu urođenih deformiteta stopala treba postaviti još u porodilištu, a to se čini na osnovu izgleda stopala. Dete je što pre potrebno uputiti na pregled kod subspecijaliste dečije fizijatrije i dečijeg ortopeda.

Lečenje i rehabilitacija

Lečenje kongenitalnih deformiteta stopala kod dece  je neoperativno a podrazumeva primenu fizikalne terapije koja se sastoji iz kineziterapije-vežbi istezanja, termoterapije (parafin) kao uvodne procedure i plasiranja korektivnih gips longeta.
Fizikalno lečenje se započinje neposredno po rođenju i smatra se da su prve tri nedelje života deteta zlatno doba za korekciju deformiteta stopala,  jer su pod dejstvom majčinih hormona meka tkiva novorođenčeta još uvek elastična .
 Ako se fizikalno lečenje započne u prva tri meseca života deteta  očekuje se da se deformiteti stopala koriguju za 6 do 8 nedelja , a ako se započne kasnije fizikalno lečenje traje duže. Što je dete mlađe lakše podnosi fizikalno lečenje  a strukture na koje delujemo su podložnije terapiji i rezultati fizikalnog lečenja su bolji.
U malom broju slučajeva,  ako fizikalno lečenje ne da zadovoljavajuće rezultate lečenje je  operativno. Nakon operativnog lečenja primenjuje se fizikalna terapija: kineziterapija, termoterapija(parafin ili peloid za decu stariju od godinu dana), elektoterapija za tretman ožiljaka i elektrostimulaciju hipotrofične muskulature.

Нема коментара:

Постави коментар

Drugi mozak - ABDOMEN

 Abdomen ili trbuh je  svemir u središtu tijela.  Upravo tim dijelom, dugo smatranim prozaičnom nakupinom iznutrica, upravlja “drugi mozak”....